Sıfırdan İngilizce Öğrenmeye Başlıyorum

telefon

İngilizce, yıllardır öğrenmek istediğim fakat yeterli zamanı ayıramadığım için bir türlü öğrenemediğim bir yabancı dildir. İngilizce öğrenmeye her zaman istekli olmuşumdur. İlkokul yıllarında başlayan devamında ortaokul, lise, üniversite yıllarında standart ayını şeyler öğretildi durdu. Başlangıçta neyse biterken de öğretilen şeyler aynı olunca, doğal olarak insan bir ilerleme kaydedemiyor. Zaten ülkemizde kabul edilen gerçeklikte bizlere gösteriyor ki İngilizce eğitim sistemimiz yetersizdir.

Bu aşamada kendimizin neler yapabileceği ile ilgili bir fikir yürütmesi yaparken öğrenme metodumun yanlış olduğuna kanaat getirdim. Evet, bir şeyler eksikti. İstesem de yeterli bir öğrenme sağlayamıyordum. Bunda biraz da tembellik etkisinin yattığının da söyleyebilirim. Ama tembellik tek başına etkili değildir. Dil öğrenme sürecinde etkili metotlar üzerinden ilerlersek daha başarılı olacağımızı düşünüyorum.

İngilizce’yi öğrenme hususunda yapmış olduğum birtakım araştırmalarda;

1. Öğrenme şeklimin yanlış olduğu

2. Sistematik bir çalışma düzenimin olmadığı

3. Yeterli bir çalışma süresi ayıramadığımın farkına vardım.

Bu üç madde de aslında çok önemlidir. Bana göre içlerinden 3 numara yani, yeterli bir çalışma süresi ayrılmaması öğrenme aşamasında karşımıza çıkan en büyük engellerdendir.
Ben bundan sonra ne yapabilirim diye düşünürken rastgele bir youtube kanalında bir video’ya denk geldim. Kanal ismi şu an aklımda değil. Orada gördüğüm şey ise İngilizce’yi rahat bir şekilde öğrenebileceğimdi. Peki bu neydi? Udemy üzerinde bir İngilizce kursu keşfettim. Udemy online öğrenme konusunda bana göre çok etkili bir sitedir.

Keşfettiğim kursa geri dönelim. Bu kurs öyle büyük paralar isteyen bir kurs değil aynı zamanda. Kursun adı “Özel Ders Formatında Sıfırdan Zirveye İngilizce Eğitim Seti” idi. (Not: Bu kısımda bir bilgi vermem gerekiyor. Bu yazmış olduğum kurs ismi kesinlikle reklam değildir. Sadece bu kursa kaydolup beğendiğim için kurs adını paylaşıyorum.)

Bir de öğrendiğim bir şey var ki onu da yazayım. İngilizce olsun ya da başka bir yabancı dil olsun günlük en az 3-4 saat bu dillere çalışmamız gerektiğidir. Üstelik ara vermeden her gün çalışarak.

Bu noktadan sonra ben kaydolduğum kurstaki derslere çalışarak umarım ki ilerleyen süreçte İngilizce’yi öğrenmeyi hedefliyorum.

Bir cevap yazın